Coraz więcej osób ceni sobie smaczną i wolną od zanieczyszczeń wodę w swoich kranach. Przyjemnie jest nalać sobie prosto z kranu zimnej smacznej wody w gorące letnie południe. Czysta, pozbawiona zanieczyszczeń i kamienia woda również dobrze wpływa na nasze sprzęty AGD. Kamień nie osadza się w czajniku, pralce czy zmywarce. Mamy też czystsze krany. Wiele osób zastanawia się jak uzyskać taką wodę. Możemy zastosować rożnego rodzaju stacje uzdatniania wody, ale coraz popularniejsze jest również stosowanie filtrów wodnych wprost na rurze zasilającej nasz dom w wodę. Dzisiaj skupimy się na filtrach montowanych właśnie w wyżej wymieniony sposób.

Rodzaje filtrów

Możemy wyróżnić główne dwa rodzaje filtrów wodnych. Dzielimy je na mechaniczne oraz wielofunkcyjne.
Mechaniczne filtry wody montowane są wprost na rurze zasilającej nasz dom w wodę. Najczęściej tuż przed rozgałęzieniem jej na inne pomieszczenia. Wyglądem przypominają kapsuły z przeźroczystym pojemnikiem, w którym znajduje się filtr. W zależności od potrzeb, możemy zastosować jeden podstawowy wkład filtrujący, a jeśli chcemy uzyskać jeszcze lepsze parametry, możemy zainstalować nawet 5 takich wkładów. Każdy wkład ma inną funkcję.

  • Wkład Polipropylenowy – To podstawowy i najtańszy wkład do takiego systemu filtracji. W zależności od gęstości użytego w nim materiału przepuszcza większe lub mniejsze cząsteczki. Filtruje on głównie z osadów piasku, korozji, tłuszczów itp. Zaleca się stosować go na początku, ale także na końcu rozbudowanej sekcji filtrów.
  • Wkłady z żywicą jonowymienną – Stosuje się je w celu usunięcia z wody nadmiaru jonów wapnia i magnezu, które wpływają na twardość wody. Ten filtr głównie zapobiega przed osadzaniem się kamienia w pralkach, zmywarkach i innych urządzeniach gospodarstwa domowego.
  • Wkład z węglem aktywnym – Ten filtr usuwa głównie chlor i jego związki oraz zanieczyszczenia organiczne. Poprawia również smak wody, a także eliminuje z niej przykry zapach.
  • Wkład oczyszczający z azotanów – Nadmiar azotanów powoduje powstawanie sinicy oraz anemii, jest również niezdrowy dla zwierząt. Wkład ten filtruje i zatrzymuje w sobie związki azotu.

Filtry wielofunkcyjne

Są to urządzenia montowane również na głównej rurze doprowadzającej wodę do naszego domu. Od filtrów mechanicznych różnią się tym, że są jednym urządzeniem umożliwiającym usuwanie z wody kilka rodzajów zanieczyszczeń. Dzięki nim możliwe jest usunięcie z wody związków żelaza, manganu i jonu amonowego oraz zmniejszenie twardości wody. Działają, tak samo jak filtry mechaniczne, na zasadzie przepływu wody. Woda wpływając do urządzenia przechodzi przez mieszaninę złóż filtracyjnych. Po przejściu tego etapu w pełni oczyszczona trafia do dalszej części instalacji wodnej w naszym domu. Filtry te są praktycznie bezobsługowe. Ich konserwacja i regeneracja polega na stworzeniu roztworu solankowego, ale nie jest to nic trudnego, ponieważ urządzenia te posiadają specjalny zbiornik na odpowiednią sól, np. w tabletkach, który musimy po prostu uzupełniać.

Filtry wielofunkcyjne stosuje się głównie w gospodarstwach domowych, które posiadają własne ujęcie wody pitnej czyli np. studnie głębinowe. Woda z takich studni często jest bogata w związki manganu, żelaza i jonu amonowego, co powoduje konieczność jej filtracji. Problemem takiej wody może być również przykry zapach lub nieprzeźroczysta barwa. Filtry wielofunkcyjne zapewniają uzdatnienie takiej wody i przygotowanie jej do spożycia i użytku domowego. Woda przefiltrowana przez takie urządzenie zapewni nam również mniejsze zużycie detergentów i kosmetyków w domu, ponieważ jest miękka i nie zostawia po sobie żadnych śladów w postaci kamienia i innych osadów. Miękka woda wpływa również pozytywnie na smak naszych potraw. Dzięki jej miękkości nasze pranie również nie potrzebuje dodatkowych środków zmiękczających, ponieważ samo w sobie będzie delikatne w dotyku. Jeśli zatem masz problem z jakością wody w swoim domu, przemyśl i podejmij decyzję o montażu zestawu do filtracji wody.

Podobne wpisy