Posiadanie własnej studni jest pod wieloma względami dużym udogodnieniem. Pozwala ono czerpać wodę z dobrze znanego ujęcia i uniezależnić się od zewnętrznego dostawcy, a wskutek tego – sporo zaoszczędzić. Użytkowanie studni wiąże się jednak także z pewnymi procesami, o które trzeba się zatroszczyć na własną rękę. Jednym z takich procesów jest filtrowanie. Woda, która zostanie wydobyta ze studni, musi wszak spełniać niezbędne standardy i nadawać się tak do picia, jak i do kąpieli. Inaczej kontakt z nią może grozić chorobami, które wywoływane są przez zanieczyszczenia znajdujące się w niefiltrowanej wodzie.
Rozwiązaniem, które warto rozważyć, kiedy planuje się oczyszczanie wody, są filtry wielofunkcyjne. Jak sama nazwa wskazuje, mają one wiele funkcji, spośród których wszystkie odgrywają istotną rolę w przystosowywaniu wydobywanej wody do użytku. Wypełnianie kilku zadań przez jedno urządzenie niewątpliwie ułatwia proces filtracji.
Charakterystyka filtrów wielofunkcyjnych
Filtry wielofunkcyjne wypełnione są mieszanką, która jest w stanie jednocześnie spełniać kilka funkcji. Mowa tu między innymi o oczyszczaniu wody z nadmiaru żelaza czy manganu. Zbyt duża ilość tych pierwiastków uniemożliwiałaby bowiem spożycie oraz użytkowanie wody do celów higienicznych. Nadmiar żelaza czy manganu, zamiast oczyszczać różnego rodzaju powierzchnie, jedynie by je zanieczyszczał, pozostawiając na nich rdzawy osad. Do zadań filtrów wielofunkcyjnych nie należy jednak tylko pozbywanie się zbyt dużych ilości określonych pierwiastków. Ich rolą jest także zmiękczanie wody oraz likwidacja nieprzyjemnego zapachu. Ta ostatnia wiąże się między innymi z usuwaniem amoniaku, który posiada drażniącą woń oraz jest niebezpieczny dla zdrowia.
Żeby korzystać z wszystkich zalet filtra wielofunkcyjnego, należy zamontować go w prawidłowy sposób oraz serwisować co jakiś czas. To ostatnie najlepiej robić raz do roku. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której filtr, choć jest zainstalowany, nie pracuje prawidłowo.