Odżelaziacze i odmanganiacze do wody

„Ruda” woda z kranu to jeden z objawów tego, że w medium to zostało w znacznym stopniu zanieczyszczone żelazem i manganem. Taka sytuacja może się zdarzyć zarówno przy własnym ujęciu (częściej), jak i przy podłączeniu do miejskiej sieci wodociągowej. Dlatego w pierwszym przypadku odżelaziacze i odmanganiacze wody ze studni są konieczne, a w drugim – opcjonalne, ale nierzadko przydatne. Wynika to z faktu, że nadmiar tych pierwiastków w cieczy wpływa nie tylko na wrażenia organoleptyczne podczas jej spożywania, ale i działa niekorzystnie na zdrowie. Oprócz tego osady te mogą uszkadzać instalację wodną w domu oraz podłączone do niej urządzenia.

Nasza firma specjalizuje się w tworzeniu stacji uzdatniania wody – w naszej ofercie znajdziesz zarówno odżelaziacz wody, jak i odmanganiacz wody, a także wszelkie inne komponenty składające się nasystem oczyszczania tego medium. Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie? O tym, jak działają te urządzenia? Zachęcamy do zapoznania się z prezentowaną propozycją.

Skąd żelazo i mangan w wodzie?

Dlaczego żelazo i mangan występują w wodzie? Pierwszy pierwiastek występuje powszechnie w glebie w formie różnych minerałów. W kontakcie z cieczą ze zbiorników podwodnych, sole zawierające go rozpuszczają się i woda „ciągnie je” za sobą. Z tego powodu jest to bardzo powszechne zjawisko zwłaszcza w przypadku studni głębinowych. Natomiast miejskie wodociągi, mimo że dążą do oczyszczenia medium z tych osadów, często pracuje na starych, wykonanych z metalu rurach. W przypadku np. przestojów w pracy (przykładowo – wskutek awarii), związki żelaza łatwiej się kumulują, a w efekcie – po uruchomieniu znów pomp sieci wodociągowej, woda przybiera brunatny kolor.

Z manganem jest podobnie. Pierwiastek ten stanowi stałą składową wód podziemnych i powierzchniowych. Jego obecność wynika z szerokiej obecności w skałach magmowych, które – podobnie jak w przypadku żelaza – w kontakcie z cieczą uwalniają sole tego pierwiastka i płyną np. do ujęcia. Rzadziej zdarza się, że pojawia się on w tym medium wskutek działania człowieka (zwykle wówczas w wyniku zanieczyszczeń przemysłowych lub rolnych).

Oba metale są nie tylko uciążliwe dla użytkowników studni i rzadziej – sieci wodociągowych. Powodują m.in.:

  • pogorszenie właściwości organoleptycznych wody (zmieniają jej barwę, nadają charakterystyczny, metaliczny posmak i zapach),
  • zatory w instalacjach wodnych w budynku,
  • przebarwienia na pranych rzeczach (zwłaszcza na jasnych),
  • uszkodzenie urządzeń wymagających podłączenia do wody.

Ponadto bogata zasobność żelaza oraz manganu w wodzie tworzy sprzyjające środowisko dla określonych bakterii, w tym mikroorganizmów potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia i życia. To wystarczające powody, by – zwłaszcza gdy dysponuje się własną studnią – zainwestować w odmanganiacz i odżelaziacz wody.

Czym są odżelaziacze i odmanganiacze do wody?

To rodzaje filtrów, których zadaniem jest usuwanie związków żelaza i manganu z wody. Takie stacje uzdatniania mają formę zwykle pojedynczego zbiornika z wysokogatunkowej stali. Wewnątrz znajduje się złoże filtrujące. Powszechnie funkcję tę pełni kwarc, używany w przypadku wód zasobnych w te pierwiastki, ale oprócz tego są jeszcze specjalne związki o właściwościach katalitycznych, skutecznie wspierających proces odfiltrowywania tych zanieczyszczeń. Przykład takiego materiału stanowi Birm, składający się głównie z dwutlenku manganu. Istotny jest też system napowietrzania, stymulującym proces katalizy. Całością steruje głowica automatyzująca proces oczyszczania i płukania filtra.

Jak działają odżelaziacze i odmanganiacze?

Na początku tego procesu woda z ujęcia zostaje napowietrzona. Odżelaziacz wody ze studni w ten sposób przyspiesza proces utleniania, który jest kontynuowany w złożu filtracyjnym, gdzie nierozpuszczalne związki zostają zatrzymane, a czysta woda zostaje „przekazana” dalej do instalacji wodnej w domu. Gdy natomiast filtr ulega zapchaniu, w automatycznych urządzeniach następuje regeneracja złoża przez przepłukanie go wodą ze specjalnymi preparatami. Na rynku dostępne są także stacje półautomatyczne, wymagające samodzielnego oczyszczenia filtra z zanieczyszczeń.

Kiedy warto zainwestować w odżelaziacz i odmanganiacze wody?

Takie rozwiązanie, jak odżelaziacz wody do studni głębinowej, jest zdecydowanie konieczne, jeśli czerpiesz to medium z własnego ujęcia. Stacja uzdatniania wody powinna być dobrana stosownie do stopnia zanieczyszczenia go manganem czy żelazem. Jako specjaliści z bogatym doświadczeniem oferujemy profesjonalną analizę płynu, na podstawie której dobieramy adekwatne rozwiązania.

Sprawdź ofertę naszych instalacji do odżelaziania i odmanganiania wody

Jesteśmy od lat obecni w swojej branży. Dostarczyliśmy już wiele systemów uzdatniania wody, w tym m.in. odżelaziacze i odmanganiacze, które z powodzeniem usuwały te dwa pierwiastki z cieczy. Mamy doskonałe rozwiązania zarówno na potrzeby prywatnych użytkowników, jak i przedsiębiorstw. Jeśli więc szukasz takich stacji filtrujących – zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. W przypadku pytań, czy wątpliwości dotyczących prezentowanych urządzeń – jesteśmy otwarci na naszych klientów i ich pytania. Zapraszamy!