Filtr mechaniczny do wody

Jednym z podstawowych sposobów na uzdatnianie wody w domu jest stosowanie różnego typu filtracji. Warto wiedzieć, że nie potrzeba do tego dzbanka – są znacznie prostsze i efektywniejsze metody, pozwalające cieszyć się natychmiast czystą, zdatną do użytku cieczą prosto z kranu. Filtr mechaniczny do wody, który znajdziesz w tym miejscu, to doskonałe rozwiązanie do prywatnego (i nie tylko) użytku. AQUA-PARTNER dostarcza sprawdzone produkty spełniające nawet najwyższe oczekiwania. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

Czym są filtry mechaniczne?

To jeden z podstawowych sposobów na uzdatnianie tego podstawowego medium. Z pomocą filtrów mechanicznych skutecznie usunie się z cieczy cząstki stałe, w tym m.in.:

  • piasek
  • żwir
  • rdzę

i inne osady, jakie występują w wodzie. Nierzadko stosuje się je jako element większego systemu uzdatniania, montowany przed zmiękczaczami czy odżelaziaczami. Dobór odpowiedniego produktu zależy m.in. od tego, czy dom podłączono do instalacji wodociągowej, czy też posiada własne ujęcie w postaci studni.

Rodzaje filtrów

Warto wiedzieć, że na rynku dostępnych jest kilka typów takich filtrów. Należy do nich m.in. model narurowy. Czym się charakteryzuje?

Filtr narurowy

To rodzaj korpusu, który wyposaża się w wymienialne wkłady filtracyjne. Są one relatywnie tanie, podobnie jak materiały eksploatacyjne stosowane w nich. Dodatkowo można je nabyć w różnych wymiarach, dzięki czemu zamontuje się je również tam, gdzie brakuje miejsca na większy filtr narurowy. Warto wiedzieć, że same wkłady dzieli się na kilka rodzajów, a różnią się one między sobą zdolnością wychwytywania frakcji o różnych rozmiarach.

Filtr do wody z wodociągów

Filtry można dzielić również ze względu na fakt, czy budynek został podłączony do miejskiej instalacji wodociągowej, czy też czerpie z własnej studni. W pierwszym przypadku uzdatnianie płynu jest łatwiejsze, gdyż ten już został wstępnie oczyszczony przez instytucję dostarczającą to medium do użytkowników. Nie zmienia to faktu, że, m.in. ze względu często na osady występujące w rurach, warto zainwestować we własne urządzenia filtrujące. Wśród nich są modele, które nie mają wymienialnych wkładów, za to gwarantują wiele lat bezawaryjnego działania. Należy jedynie okresowo opłukiwać specjalną siateczkę.

Filtr do wody ze studni głębinowej

W przypadku budynków z własnym ujęciem konieczne jest zastosowanie wydajniejszych systemów. Filtr do wody ze studni głębinowej powinien mieć odpowiednio dużą powierzchnię filtracyjną, zdolną pochłaniać duże ilości cząstek stałych o niewielkich frakcjach (nawet do 1 mikrona). Tego typu akcesoria mogą mieć wymienialne filtry wielokrotnego użytku, co znacznie ogranicza wydatek związany z ich eksploatacją.

Jak działają filtry mechaniczne do wody?

Zasada działania takiego elementu do uzdatniania wody jest prosta. Gdy ciecz przepływa przez wkład, a cząsteczki stałe (o których wspomnieliśmy wyżej) są wychwytywane przez mikropory materiału filtrującego. Im bliżej rdzenia filtra, tym mniejsze stają się jego „oczka”, dzięki czemu większe frakcje wychwytywane są w pierwszej kolejności, a najmniejsze – na końcu. To pozwala zachować odpowiedni przepływ cieczy, a z drugiej strony umożliwia skuteczne przechwycenie większości osadów znajdujących się w płynie. Taka budowa korzystnie wpływa również na żywotność wkładu, znacznie ją wydłużając.

Zalety filtrów mechanicznych do wody

Osady zawarte w cieczy – zarówno tej z wodociągów, jak i z własnego ujęcia, nie tylko pogarszają jakość i właściwości organoleptyczne wody (wpływając jednocześnie na bezpieczeństwo jej spożycia). Mogą również negatywnie wpływać na urządzenia podłączone do instalacji wodnej, zapychając np. pralki, zmywarki czy inne sprzęty. Ponadto są one niezbędnym komponentem w całym systemie uzdatniania, chroniącym pozostałe elementy przed uszkodzeniami mechanicznymi. Z tego powodu często nazywa się je często filtrami wstępnymi.

Kiedy warto zainwestować w filtr mechaniczny do domu?

Choć filtrowanie wody w domu to zawsze dobry pomysł, to są pewne okoliczności, kiedy szczególnie warto się nad nim zastanowić. Przede wszystkim – uzdatnianie wody, nie tylko przez oczyszczanie z osadów, powinno mieć miejsce zawsze wtedy, gdy masz własne ujęcie. Jedynie przez ten proces można ją uczynić, nomen omen, zdatną do picia i innego wykorzystania.

Kiedy natomiast należy zastanowić się nad filtrem mechanicznym, gdy masz mieszkanie podłączone do miejskiego ujęcia? Np. wtedy, gdy dostrzegasz, że woda jest mętna. To jeden z pierwszych symptomów wskazujących na to, że medium to wymaga oczyszczenia. Z drugiej strony nieprzyjemny smak, zapach i „cielistość” mogą również być wywołane przez występujące w cieczy cząstki stałe. Jeśli chcesz się ich pozbyć – filtr mechaniczny będzie w tym bardzo pomocny. Poza tym – czystsza woda zawsze jest bezpieczniejsza dla zdrowia!

Zachęcamy do skorzystania z oferty AQUA-PARTNER!

Jeśli szukasz najlepszych rozwiązań z zakresu filtrowania wody, potrzebujesz mechanicznego filtra narurowego, który skutecznie oczyści to podstawowe medium z zawiesin – zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Mamy sprawdzone rozwiązania, pomagające efektywnie usuwać wszelkie osady z wody. Proponujemy też inne elementy systemu uzdatniania jej. Chcesz wiedzieć więcej?