Zmiękczacze wody
Uzdatnianie wody przybiera najróżniejsze postaci. W wielu przypadkach to przede wszystkim usuwanie z niej cząstek stałych, mogących pojawiać się np. w szklance w formie zawiesiny, a w pralce czy zmywarce uszkadzać wrażliwe na ich działanie komponenty (w tym np. filtry). Równie istotne jednak jest też zmniejszanie zasobności cieczy w minerały, które powodują powstawanie kamienia. Do tego służy zmiękczacz wody do mieszkania. Więcej o tym rozwiązaniu – jak działa, dlaczego warto je mieć – piszemy poniżej. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!
Twarda woda – powszechny problem w domach i nie tylko
W zależności od regionu woda ma różną twardość. Ta jest determinowana przez obecność jonów wapnia i magnezu. Ich nadmiar negatywnie wpływa nie tylko np. na wygląd armatury łazienkowej czy zlewu, ale i stanowi zagrożenie dla urządzeń podłączonych do instalacji wodnych. Odkładają się one bowiem jako kamień, często osiadając na ważnych komponentach, od których zależy sprawność danego urządzenia. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do poważnego ich uszkodzenia, a co za tym idzie – kosztownych napraw.
Oprócz tego twarda woda wpływa też na komfort życia. Z jednej strony np. powoduje, że ubrania po praniu blakną oraz stają się szorstkie. Wyższą zasobność wody w jony magnezu i wapnia odczują także osoby o wrażliwej skórze – po kąpieli może ona być wysuszona i podrażniona.
W takich i innych przypadkach przydaje się właśnie zmiękczacz wody. Czym on jest? Wyjaśniamy to poniżej.
Co to jest zmiękczacz wody?
To urządzenie usuwające z wody jony wapnia i magnezu. Stanowi więc rodzaj filtra, który rozróżnia się na solny i bezsolny. Pierwszy dzieli się na dwie kategorie pod względem konstrukcyjnym.
Jeden to niewielki sprzęt z butlą i pojemnikiem na solankę, zamknięty w jednym korpusie. Drugi natomiast składa się z dwóch osobnych elementów – ma osobną butlę oraz pojemnik na tabletki solne. Mimo różnych konstrukcji w praktyce są podobne. Serce stanowi butla ciśnieniowa, wypełniona żywicą jonowymienną. Całością steruje głowica, która – z jednej strony – pozwala oczyścić wodę z nadmiaru tych jonów, a z drugiej – odprowadzić wodę popłuczną. Jako że to najważniejszy element tego systemu, musi on wykazywać się bezawaryjnością i odpowiednią do zapotrzebowania wydajnością.
Inaczej wyglądają nieco zmiękczacze bezsolne. Choć są mniej skuteczne, warto o nich wspomnieć dla porównania z solnymi. Są one zbudowane z korpusu, w którym zamknięte są np. elektrody, membrany czy cewki elektromagnetyczne. Ze względu na zasadę działania mogą wymagać podłączenia do zewnętrznego źródła zasilania.
Wybór odpowiedniego zmiękczacza – jak dobieramy odpowiednie urządzenie?
Projektując instalację dla klientów, którzy chcą zniwelować twardość wody w swoim domu, uwzględniamy ich indywidualne potrzeby, aby zapewniała ona optymalną pracę i gwarantowała funkcjonalność, jakiej oczekują. Trzeba też wziąć pod uwagę warunki, w jakich będzie pracował zmiękczacz wody. Jaki wybrać model, by był odpowiedni?
Najpierw trzeba zwrócić uwagę m.in. na przestrzeń, gdzie będzie pracować. Urządzenia te mają różne rozmiary, więc można dopasować je nawet tam, gdzie miejsca jest niewiele. Od rozmiaru zależy też wydajność, dlatego zmiękczacz powinien być możliwie jak największy, by pokrywał zapotrzebowanie domowników.
Kolejna kwestia to typ. W tym przypadku chodzi zarówno o moduły jednoczęściowe, jak i dwuczęściowe. Filtry zamknięte w jednym korpusie powinny zająć mniej miejsca, ale czasem połączenie dwóch osobnych elementów sprawdza się lepiej tam, gdzie trzeba „pokombinować” z tworzeniem takich instalacji.
Dobierając takie urządzenie, warto zastanowić się nad inwestycją w zmiękczacz wody z filtrem węglowym. Ten dodatkowy element niesie ze sobą szereg korzyści pod postacią powstrzymywania zanieczyszczeń mechanicznych (więc np. osadów pod postacią piasku czy rdzy) oraz niektórych chemicznych (chlor) i organicznych. Dzięki temu płyn znacznie zyskuje na jakości i jest lepiej akceptowalny pod względem organoleptycznym.
Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty
Wybierając naszą ofertę, masz gwarancję, że instalacja ta będzie skutecznie uzdatniać wodę w Twoim domu. Zmiękczacze pomogą Ci uchronić się przed skutkami zakamieniania pralki, zmywarki czy żelazka. Różnicę – dosłownie – odczujesz też na swojej skórze. Dość podrażnień, wysuszenia i sztywnych włosów. A ponadto – świeża woda, która doskonale smakuje. Masz pytania?