Filtracja z wykorzystaniem filtrów z odwróconą osmozą to jedna z najpopularniejszych metod oczyszczania wody w domu. Niewątpliwą zaletą odwróconej osmozy jest to, że usuwa wszelkie zanieczyszczenia, w tym bakterie oraz wirusy. Filtry stosuje najczęściej w kuchni pod zlewozmywakiem, gdyż właśnie tam znajduje się największe skupisko szkodliwych bakterii.
Jak działa proces odwróconej osmozy?
Z odwrócona osmozą mamy do czynienia w środowisku naturalnym. Proces ten polega na przepływnie cząsteczek rozpuszczalnika przez przepuszczalną błonę, a przepływ odbywa się z obszaru o wyższym stężeniu do obszaru o stężeniu niższym. Właściwości błony osmotycznej posiadają korzenie roślin, a u człowieka funkcję tą pełnią jelita. Odkryciem dokonanym w latach 50. XX wieku w dziedzinie filtracji było stwierdzenie, że proces ten można odwrócić. Powstały w ten sposób membrany poliamidowe, które dzięki zastosowaniu odpowiedniego ciśnienia zanieczyszczona woda przechodzi w odwrotny sposób przez membranę. Powstaje w ten sposób czysta woda osmotyczna.
Membrana osmotyczna
To cienki materiał o małej porowatości wynoszącej 0,0001 mikrona stosowany w filtrach wody. Taka wielkość stanowi o skuteczności filtrów osmotycznych. W procesie odwróconej osmozy woda napiera na membranę z odpowiednim ciśnienie, a ze względu na rozmiar otworów przez membranę przedostaje się tylko cząsteczka wody. Wszelkie zanieczyszczenia się w niej znajdujące zostają zatrzymane. Filtry odwrócone osmozy do wody pitnej są w stanie zatrzymać większość szkodliwych związków chemicznych, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Co ważne, filtry te usuwają z wody bakterie, wirusy i grzyby, a spożywanie wody z kranu jest bezpieczne.
Jak działa membrana osmotyczna?
Membrana osmotyczna przypomina walec pokryty warstwami folii, przez które wprowadzana jest pod ciśnieniem zanieczyszczona woda. Cząsteczki czystej wody przedostają się przez membranę, a zanieczyszczenia pozostają na membranie. W efekcie otrzymujemy krystalicznie czystą wodę. Zanieczyszczenia z kolei zostają odprowadzone do ścieków co powoduje, że wszystkie systemy osmozy należy podpiąć do kanalizacji. Dzięki ich odprowadzeniu membrana zachowuje dłuższą sprawność, a użytkownik może cieszyć się czystą wodą bez obaw o jakiekolwiek zanieczyszczenia.