Woda jest uniwersalnie postrzegana jako źródło życia. Jednak nie wtedy, gdy jest zanieczyszczona. A trzeba przyznać, że czasem niestety zdarzają się problemy z poziomem czystości wody. W sytuacji, w której istnieje podejrzenie, że woda jest brudna, zachodzi także duże ryzyko, że znajdują się w niej różnego rodzaju mikroorganizmy, bakterie czy wirusy. A obecność takich szkodników zdecydowanie nie jest czymś pożądanym.

Oczyszczanie wody jako konieczność

Co robić w sytuacji, w której istnieje nie tylko podejrzenie, ale i pewność, że w wodzie, z której korzystamy, znajdują się mikroorganizmy, bakterie i wirusy? To proste, trzeba się ich pozbyć. W innym wypadku skazujemy się na ryzyko wystąpienia mniej lub bardziej poważnych chorób. Zagrozić mogą nam chociażby bakterie kałowe pochodzenia ludzkiego lub też zwierzęcego.

Jakie są sposoby na pozbywanie się z wody mikroorganizmów, bakterii i wirusów? To zależy, gdzie odbywa się tego rodzaju proces. Generalnie miejscem jego przeprowadzania na szeroką skalę jest oczyszczalnia ścieków. Tam wykonuje się wszystkie czynności niezbędne do tego, aby woda stała się zdatna do użycia i spożycia. Czasem jednak to nie wystarczy.

Dodatkowe działania w celu oczyszczenia wody muszą zostać podjęte, chociażby na basenach. Dzieje się tak po to, aby użytkownicy pływalni czy parków wodnych mieli możliwość korzystania z obiektu bez obawy o swoje zdrowie. W celu zapewnienia korzystającym jak najlepszego pobytu stosuje się szeroko zakrojone chlorowanie. Dzięki niemu możliwe jest wytępienie wszelkich niepożądanych organizmów.

Chlorowanie nie jest jednak jedyną metodą na pozbycie się z wody mikroorganizmów, bakterii i wirusów. Innym chętnie wybieranym sposobem jest ozonowanie. Polega ono, jak sama nazwa wskazuje, na wykorzystaniu ozonu. Choć proces ten najczęściej stosowany jest do zabijania zarazków znajdujących się w powietrzu i na różnego rodzaju powierzchniach, można go stosować również w celu eliminacji niekorzystnych drobnoustrojów ze środowiska wodnego.