Zmiękczacz do wody to urządzenie, dzięki któremu można zredukować jej twardość i tym samym uniknąć awarii sprzętów domowych do których w wielu przypadkach doprowadza właśnie nadmiar osadów. W oparciu o jakie czynniki wybrać taki sprzęt?

Rozmiar urządzenia

Zasadniczo na rynku dostępne są dwa rodzaje takich urządzeń. Są to zmiękczacze kompaktowe oraz dwuczęściowe, które różnią się przede wszystkim wielkością oraz wyglądem. Modele kompaktowe sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie na postawienie sprzętu jest naprawdę niedużo miejsca. Nic dziwnego – takie zmiękczacze wody sprawdzą się często nawet pod szafkami.

Natomiast urządzenia dwuczęściowe zbudowane są z oddzielnej butli wyposażonej w złoże filtracyjne, głowicy do sterowania, a także zasobnika na sól. Oczywiście mieszczą one zdecydowanie więcej złoża, jednak są także większe jeśli chodzi o wymiary. Dlatego też sprawdzą się przede wszystkim w domach wielorodzinnych.

Wydajność dopasowana do potrzeb

Wiemy już, czym zasadniczo różnią się zmiękczacze do wody i chodzi tu przede wszystkim o ich budowę. Z różnej budowy takiego sprzętu wynika też nieco inna wydajność, która jest większa w przypadku urządzeń dwuczęściowych. Mają one po prostu większe złoże filtracyjne, dlatego też sprawdzą się w przypadku budynków, w których zużywa się dużo wody oraz gdy jest ona naprawdę twarda.

Dodatkowe funkcje

Niektórych inwestorów mogą kusić też dodatkowe funkcje tych urządzeń. W przypadku niektórych z nich mogą być to np. moduły WiFi, a także moduły informujące o braku soli tabletkowanej, która jest nieodzowna w takim urządzeniu. Takie udoskonalenia nie są jednak nieodzowne i należy zaliczyć je raczej do ciekawostek.

Jak widać wybór zmiękczacza do wody to przede wszystkim wypadkowa tego, jak dużo miejsca mamy na umieszczenie takiego sprzętu oraz jak dużo wody zużywa się w budynku. Jednak niezależnie od potrzeb, w naszej ofercie można znaleźć modele dopasowane do różnych wymogów, czyli zarówno bardziej kompaktowe, jak i większe, do budynków wielorodzinnych.