Żelazo i mangan to pierwiastki, których obecność w wodzie wpływa znacząco na jej wartości takie jak smak czy zapach. Ponadto powodują zapychanie się przewodów oraz powstawanie brunatnego nalotu na armaturze sanitarnej. Co więcej, mogą też powodować powstawanie brzydkich plam na pranych tkaninach. Aby uniknąć tych niepożądanych skutków warto wykonać odmanganianie i odżelazianie wody.

Czym jest odmanganianie i odżelazianie wody?

Woda, aby była zdrowa oraz nie przyczyniała się do degradacji środowiska domowego powinna być wolna od wszelkich szkodliwych substancji oraz pierwiastków takich jak żelazo czy mangan. Proces uzdatniania wody polegający na utlenianiu zawartych w niej związków żelaza i manganu nazywany odmanganianiem i odżelazianiem wody. Powstałe w procesie utleniania związku są filtrowane w złożach katalitycznych i piaskowych, a następnie usuwane przez ich płukanie. Wykonanie odmanganiania i odżelaziana wody wymaga montażu systemy uzdatniania wody, który powinien zostać dobrany przez specjalistę. Na podstawie przeprowadzonej analizy wody firma zaleca system, który pozwoli cieszyć się czystą i dobrą wodą w domu lub firmie. System uzdatniający wodę powinien być dostosowany do składu chemicznego wody i do parametrów istniejącej instalacji wodociągowej. W niektórych przypadkach może się okazać, że niezbędne będzie napowietrzenie wody lub zmiana jej pH.  System uzdatniania wody składa się zazwyczaj ze sporych rozmiarów kolumn, w których umieszczane są złoża filtracyjne i głowice sterujące. Głowice stosowane w gospodarstwach domowych są w pełni zautomatyzowane co do minimum ogranicza ingerencję użytkownika w proces uzdatniania.

Dlaczego warto odżelaziać wodę?

W wodzie pobieranej bezpośrednio ze studni znajdziemy często wysokie ilości żelaza i manganu. Jony tych pierwiastków wpływają na właściwości organoleptyczne wody przyczyniając się też do powstawania żółto-brunatnych plan i osadów. Wysoka zawartość jonów żelaza to siedlisko dla rozwoju bakterii żelazowych, które osiedlają się na ścianach elementów wodociągowych i skraca ich żywotność. Powstaje charakterystyczny biofilm, który przyczynia się do zarastana światła przewodów oraz może stać się siedliskiem szkodliwych mikroorganizmów. Na szczęście jak woda bogata w nadmiar żelaza nie szkodzi bezpośrednio zdrowiu człowieka i nie przyczynia się do rozwoju chorób nowotworowych, ale wpływa na pogorszenie się walorów smakowych wody. Spożywanie wody bezpośrednio z kranu może być więc nieprzyjemne w smaku oraz zapachu.